PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

31.08 | VIII JURA-jskie Zawody Strzeleckie - Pożegnanie Wakacji

Relacje » 2014 » 31.08 | VIII JURA-jskie Zawody Strzeleckie - Pożegnanie Wakacji

31 sierpnia, czyli ostatniego dnia wakacji, 85 zawodników z całego kraju po raz kolejny spotkało się na nieczynnym Kamieniołomie w Niegowonicach, aby rywalizować w trzeciej eliminacji Pucharu Polsko-Czeskiego 2014 oraz w ramach JURAjskiego Pucharu Terenowego 2014. Wysoka frekwencja zaskoczyła nawet organizatorów, którzy byli zmuszeni do zestawienia dużej ilości 5-osobowych grup HFT1.
 
Pogoda dopisała, ale sporym zaskoczeniem był praktyczny brak wiatru, co nawet w połączniu z dość trudnym torem nie przeszkodziło najlepszym tego dnia zawodnikom w zdobywaniu wysokiej ilości punktów. Tym razem KSP Jura zdecydowała się na całkiem nowe zestawienie terenu, rezygnując z tzw. „ściany płaczu”, która od lat pozostaje utrapieniem dla zdecydowanej większości zawodników. Wynikiem takiego podejścia była dużo mniejsza ilość celów ustawionych ostro pod kątem w górę, bowiem wspomnianą „ścianę  płaczu” zastąpiła niewykorzystywana do tej pory ściana kamieniołomu.
 
Jednocześnie do łaski wróciła druga strona „Kanionu”, gdzie teren wymusza oddawanie strzałów pod kątem w dół bez podpierania stopki o ziemię, a przy okazji odbywa się w zdecydowanej większości na zupełnie otwartej przestrzeni, co w połączeniu z wiatrem wymaga miejscami bardzo dużego skupienia i jeszcze większego ostrzelania w trudnych warunkach. Na uwagę zasługuje także bardzo duża ilość dodatkowych figurek dla konkurencji FT, które w większości były ustawione na najdalszych dopuszczonych regulaminem dystansach. Dodatkowo na „Range Zero” zostały rozstawione dwa osobne tory do dogrywek, co znacząco przyspieszyło ogłoszenie wyników i losowanie nagród.
 
Zawody odbywały się bez specjalnych przerw, choć w pierwszych minutach rywalizacji strzelanie zostało przerwane na dłuższą chwilę, ponieważ lizak jednego z celów odmówił posłuszeństwa i został pozbawiony śrubki łączącej go z sylwetką figurki. Po szybkiej naprawie uszkodzonego celu reszta rywalizacji przebiegała bardzo sprawnie, a gwizdki przerywały strzelanie jedynie na krótkie chwile w związku z nieuzasadnionymi protestami zawodników.
 
Dodajmy, że zawody zostały rozegrane w oparciu o nowy regulamin Strzelectwa Terenowego Ligi Obrony Kraju, który jest idealnym odbiciem regulaminu UKAHFT oraz zawiera wyciąg przepisów konkurencji FT oparty o wymagania WFTF, ale dopasowany do krajowych realiów, pozwalając na ustawianie torów zgodnie z obowiązującymi na świecie standardami.
 
Zwyczajowo najtrudniejszymi celami całych zawodów okazały się dwie figurki na stanowisku z wymuszoną postawą stojącą (35% i 39% celnych trafień), choć ta z wyższym współczynnikiem „dwójek” stała zaledwie na 18 metrze! Z figurek strzelanych z postawy leżącej najtrudniejsza okazała się 25-ka na 36m, z którą poradziło sobie tylko 41% zawodników strzelających HFT1.
 
Pomimo pełnej obsady toru i dużej ilości grup złożonych z 5 zawodników strzelanie odbywało się bardzo sprawnie i bez większych przestojów, co jedynie udowadnia, że dobra organizacja i trafiony podział grup oraz ich właściwe rozmieszczenie na torze nie wpływa na wydłużenie zawodów, które przy znacząco przekroczonej przepustowości toru oraz formacie stanowisk 20x2 i tak trwały około 4 godzin.
 
W HFT1 najlepszy okazał się aktualny wicemistrz świata HFT i mistrz kraju w HFT1 Witold Bojanowski, któremu tylko jednego oczka zabrakło do kompletu. Tylko punkt mniej od „witboja” wystrzelał będący obecnie w świetnej dyspozycji Tomasz Kaperek, a na najniższym stopniu podium stanął Petr Kolisch, aktualny wicelider Pucharu Polsko-Czeskiego. Dobry wynik padł także łupem Damiana Straszaka, który tym samym wskoczył na trzecie miejsce klasyfikacji generalnej Pucharu Polsko-Czeskiego i jest jednym z sześciu zawodników, którzy mają jeszcze szansę na triumf w całym cyklu.
 
W HFT2 do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, w której lepszy okazał się Łukasz Miller, zwyciężając w rywalizacji z Grzegorzem Iwaniakiem. Trzecie miejsce zajął Marcin Białas, który w dogrywce pokonał Jacka Łabęckiego. Dogrywka musiała wyłonić także zwycięzcę w kategorii FT. Ostatecznie lepszy od Dariusza Rupa okazał się Jarosław Majda, a trzecie miejsce przypadło w udziale Dariuszowi Szybistowi, który w dogrywce okazał się lepszy od Rafała Roznera.
 
Wśród juniorów triumfował Szymon Bojanowski, który wyprzedził Marie Kvapilową oraz Antka Kociołka. Tytuł najlepszej kobiety trafił w ręce strzelającej ze sprężyny Alicji Miller, a seniora do Józefa Białka, którego łupem padły aż 74 punkty!
 
W trakcie III eliminacji Pucharu Polsko-Czeskiego została także przeprowadzona przyjacielska rywalizacja drużynowa pomiędzy reprezentacjami Polski i Czech. Nasza drużyna zaczęła wreszcie odrabiać straty po przegranych dwóch pierwszych pojedynkach z naszymi południowymi sąsiadami w Starkovie oraz Bohuminie i zwyciężyła różnicą 10 punktów. W efekcie przewaga Czechów na jedne zawody przed końcem Pucharu Polsko-Czeskiego wynosi już tylko 7 oczek.
 
Wyniki:
HFT1:
1. Witold Bojanowski - 79
2. Tomasz Kaperek - 78
3. Petr Kolisch - 77
 
HFT2:
1. Łukasz Miller - 66
2. Grzegorz Iwaniak - 66
3. Marcin Białas - 64
 
FT:
1. Jarosław Majda - 32
2. Dariusz Rup - 32
3. Dariusz Szybist - 31
 
JUNIOR:
1. Szymon Bojanowski - 69
2. Marie Kvapilova - 66
3. Antek Kociołek - 63
 
Najlepsza kobieta:
Alicja Miller - 61 (HFT2)
 
Najlepszy senior:
Józef Białek - 74
 
Drużyny:
1) Poland Team - 307
2) Czech Team - 297
 
Poland Team - Witold Bojanowski, Tomasz Kaperek, Paweł Minorowicz, Grzegorz Mazur, Michał Halupczok, Damian Straszak
Czech Team - Jakub Vicher, Petr Kolisch, Dušan Mandát, Vladimír Kvapil, Jiří Žlab, Ondřej Kramoliš