PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

25.08 | VI JURA-jskie Zawody Strzeleckie - Pożegnanie Wakacji

Relacje » 2013 » 25.08 | VI JURA-jskie Zawody Strzeleckie - Pożegnanie Wakacji

25 sierpnia odbyły się ostatnie zawody z cyklu JURA-jskiego Pucharu Terenowego, które zwyczajowo są organizowane na przełomie końca wakacji i rozpoczęcia roku szkolnego. Jednocześnie była to ostatnia impreza przed MŚ FT w Niemczech oraz MP FT/HFT w Kaletach, dzięki czemu frekwencja dopisała w sposób wyjątkowy, bo wielu czołowych zawodników potraktowało ją, jako ostatni sprawdzian przez najważniejszymi zawodami w sezonie.
 
Warto dodać, że była to dopiero druga edycja pucharu organizowanego przez Klub Strzelectwa Pneumatycznego JURA, dlatego tym ciekawszy wydaje się fakt, że ilość zawodników sklasyfikowanych we wszystkich kategoriach przebiła ubiegłoroczne rozgrywki Pucharu Hunterów, a nawet Pucharu PFTA. Najbliższe miesiące pokażą, czy był to wzrost popularności jurajskich rozgrywek, czy też ogólny wzrost popularności pneumatycznego strzelectwa terenowego w Polsce.
 
Na starcie zawodów wieńczących sezon w popularnym KANIONIE stawiło się ponad 60 zawodników. Wielu z uczestników wciąż miało duże szanse na ostateczny triumf lub przynajmniej wskoczenie do najlepszej trójki w swoich kategoriach. Organizatorzy z myślą o przedstawicielach konkurencji FT, którzy już w najbliższy weekend zmierzą się z najlepszymi zawodnikami globu na Mistrzostwach Świata w Niemczech, gdzie mają mieć do czynienia z dużą ilością strzelania pod kątem, postanowili pozwolić im solidnie potrenować (co najmniej 10 celów było strzelanych pod kątem w górę lub bardzo mocno pod górę).
 
Tor złożony z 20 stanowisk po dwie figurki na każdym, składał się właściwie na dwie, prawie równe sekcje. Pierwszą połowę charakteryzowały duże kąty w górę, a druga przeplatała w sobie stanowiska wymuszone. Druga sekcja to praktycznie tylko i wyłącznie strzelanie na otwartym terenie oraz kilka celów ustawionych pod kątem w dół. Zmaganiom towarzyszyło słońce i praktycznie bezchmurne niebo, ale mimo to nie brakowało porywistego wiatru, przy którym przeczekanie na stanowisku najmocniejszych podmuchów nie zawsze było możliwe. Mocny wiatr był powodem gwizdków, które powtarzały się w określonych miejscach na torze, gdzie sznurki od niektórych celów zaczepiały się na drzewach lub nawet na innych figurkach.
 
Cele w zdecydowanej większości były ustawione na swoich maksymalnych dystansach względem zastosowanych stref trafienia. Nie brakowało stref 35 mm na maksymalnych dystansach. W wielu miejscach organizatorzy postarali się o zastawienie pułapek odległościowych, co w połączeniu z dużymi kątami i wiatrem przynosiło efekty w postaci licznych jedynek na kartach startowych. Wypada dodać, że na jednym ze stanowisk strzelcy FT musieli zmierzyć się z figurką typową dla HFT (25-tka na 36,5m). Mogło to wprowadzić w błąd niektórych zawodników, którzy znając regulamin doskonale wiedzą, że strefa 25 mm na torze wspólnym może stać maksymalnie na 35m (pod warunkiem nie dostawienia przez organizatora dodatkowej figurki, dedykowanej dla FT).
 
Najtrudniejszą figurką zawodów okazała się 40-stka ustawiona na 32 metrze, która była ostrzeliwana z pozycji stojącej niepodpartej. Ze ścisłej czołówki HFT tylko trzech strzelców poradziło sobie na tym stanowisku, a jeden zaliczył całkowite chybienie! Wciąż wyraźnie widać, że pozycje wymuszone na odległych dystansach nie są mocną stroną zawodników i nawet krzewienie sylwetkowej kultury nie pomaga strzelcom. Nie licząc pozycji wymuszonych najtrudniejszym celem zawodów okazały się figurki numer 1 i 11. Pierwsza z nich to 25-tka na 35,5m, a druga to 40-tka na 40 m (ta druga strzelana mocno pod górę). Zresztą po wynikach wyraźnie widać, że zawodnicy najwięcej problemów mieli właśnie podczas strzelania pod górę. Średnia trafień na pierwszych 6 stanowiskach, gdzie strzelało się pod górę wyniosła równo 50% czystych trafień– widać, że świadomość przy tego typu strzelaniu rośnie, na co wskazują wszechobecne dyskusje na stanowiskach.
 
Pierwsze miejsce w kategorii HFT1 zajął Tomasz Kocemba, zwycięzca tegorocznych rozgrywek o Puchar Zimowy i aktualny lider klasyfikacji Pucharu PFTA, który w tym roku według wszystkich statystyk pozostaje najlepszym strzelcem w Polsce (w ilości zwycięstw w pojedynczych zawodach 2-krotnie wyprzedza  innych strzelców w swojej kategorii). Reprezentant KKST zdeklasował rywali doskonale radząc sobie w tych trudnych warunkach, tym samym udowadniając swoją supremacją na polskich torach. Trzema punktami wyprzedził Witka Bojanowskiego, obrońcę jurajskiego pucharu. Trzecie miejsce zajął Wacław Stamirski ze stratą 5 oczek do zwycięzcy. Tak wysoka wygrana spowodowała nie tylko, ostateczny triumf Tomka w całym Pucharze, ale praktycznie brak zmian w klasyfikacji generalnej. Na drugie miejsce wskoczył broniący tytułu Witold Bojanowski, który o 0,36% wyprzedził reprezentanta gospodarzy, Sławomira Czaplę, który nie wytrzymał presji, choć przed zawodami miał największe szanse na końcowy triumf.
 
W HFT2 tytuł obronił Krzysztof Siuda, który zdeklasował swoich rywali podczas ostatnich zawodów - drugi na pudle Paweł Cholewka stracił do zwycięzcy niedzielnych zawodów aż 7 punktów! Trzecie miejsce po dogrywce zajął Grzegorz Iwaniak. W klasyfikacji generalnej drugie miejsce przypadło  Darkowi Sekule, a trzecie reprezentantowi gospodarzy, Pawłowi Cholewce, który na przestrzeni kilku ostatnich zawodów udowodnił, że już niedługo będą się z nim musieli liczyć wszyscy „sprężynowcy” w kraju. W klasie FT triumfował Rafał Rozner, który wyprzedził Grzegorza Grabowskiego i Wojtka Charzewskiego. Ci dwaj ostatni walczyli o zwycięstwo w całym cyklu. W efekcie przypadło ono Grzegorzowi Grabowskiemu, dla którego jest to debiutancki sezon w klasie FT. Drugie miejsce w pucharze zajął Wojtek Charzewski, który rzutem na taśmę wyprzedził nieobecnego w niedzielę Mariusza Żydziaka.
 
W Juniorach starszych zawody wygrał Szymon Bajanowski, który tym samym obronił tytuł z ubiegłego roku (tym razem już w rozdzielonej klasyfikacji juniorów). Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Paweł Bucki, a trzeci był Wiktor Dudziak. W klasie Juniorów młodszych triumfowała Weronika Klimunt przed Kariną Łyszczek, która zwyciężyła także w tej kategorii w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsca zajęła Karina Łyszczek, a trzecia była Karolina Trutwin.
 
Najlepszą kobietą niedzielnych zawodów została Aleksandra Rak, a seniorem Kazimierz Jagosz. W całym pucharze miano najlepszej kobiety przypadło nieobecnej Alicji Miller, która reprezentuje jako jedyna kobieta kategorię HFT2. Najlepszym seniorem został po raz kolejny Kazimierz Jagosz.
 
Śmiało można powiedzieć, że JURA-jski Puchar Terenowy na stałe wpisał się do strzeleckiego kalendarza i przez wielu strzelców jest uważany za najambitniejsze rozgrywki strzeleckie w naszym kraju, które oprócz wysokiego stopnia trudności idą w parze z wybitną regulaminowością torów i skrupulatnym przygotowaniem każdego aspektu zawodów organizowanych od kilku lat przez klub KSP JURA.
 
Wyniki:
HFT1:
1. Tomasz Kocemba - 77
2. Witold Bojanowski - 74
3. Wacław Stamirski - 72
 
HFT2:
1. Krzysztof Siuda - 65
2. Paweł Cholewka - 58
3. Grzegorz Iwaniak - 57
 
FT:
1. Rafał Rozner - 29
2. Grzegorz Grabowski - 27
3. Wojciech Charzewski - 24
 
Junior starszy:
1. Szymon Bojanowski - 55
 
Junior młodszy:
1. Weronika Klimunt - 47
2. Karina Łyszczek - 38
 
Najlepsza kobieta:
Aleksandra Rak - 57
 
Najlepszy senior:
Kazimierz Jagorz - 63
 
 

 

CZOŁOWI ZAWODNICY KLASYFIKACJI GENERALNEJ:

 

HFT1: 
1. Tomasz Kocemba (297,33%)
2. Witold Bojanowski (294,80%)
3. Sławomir Czapla (294,44%)
4. Błażej Gąsior (288,57%)
5. Paweł Minorowicz (287,56%)
6. Łukasz Radaj (286,29%)
7. Roman Harasim (285,40%)
8. Damian Straszak (285,36%)
9. Paweł Grabowski (285,11%)
10. Przemysław Godek (284,39%)
(...)
 
HFT2: 
1. Krzysztof Siuda (300,00%)
2. Dariusz Sekuła (287,02%)
3. Paweł Cholewka (284,82%)
4. Ryszard Krawczyk (281,59%)
5. Grzegorz Mazur (280,90%)
(...)
 
FT: 
1. Grzegorz Grabowski (278,81%)
2. Wojciech Charzewski (254,47%)
3. Mariusz Żydziak (250,73%)
(...)
 
Junior starszy: 
1. Szymon Bojanowski (300,00%)
2. Paweł Bucki (192,54%)
3. Wiktor Dudziak (177,53%)
(...)
 
Junior młodszy: 
1. Weronika Klimunt (300,00%)
2. Karina Łyszczek (283,33%)
3. Karolina Trutwin (88,24%)
(...)
 
Najlepsza kobieta: 
Alicja Miller (273,59% - HFT2)
 
Najlepszy senior:
Kazimierz Jagosz (261,97%)