PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

22.02 | Zimowe Zawody KKST

Relacje » 2015 » 22.02 | Zimowe Zawody KKST

Krakowski Klub Strzelectwa Terenowego zorganizował w tym roku przedostatnią eliminację Pucharu Zimowego 2015. Zawody zwyczajowo odbyły się na terenie kompleksu strzelnic myśliwskich na Pasterniku w Krakowie.
 
W porównaniu z dwoma poprzednimi eliminacjami tej edycji Pucharu Zimowego, w Krakowie miało świecić słońce, a śnieg, który wszystkim dał mocno w kość w Łazach i Zakrzowie, miał być już tylko wspomnieniem. Prognozy pogody sprawdziły się w 100%, choć zawodników przywitał chłodny poranek i temperatura oscylująca w okolicach 0 stopni. Dopiero około godzinny 10 znacząco się ociepliło, a ciepłe kurtki zaczęły przeszkadzać.
 
Tym razem organizatorzy zaprezentowali zupełnie nowe podejście do toru i zdecydowaną większość figurek rozstawili na polu rzutkowym, które do tej pory było wykorzystywane jako jedno z wielu części toru. Takie rozwiązanie sprawiło, że tor był bardzo zwarty i rozlokowany bardzo blisko Biura Zawodów. Zwyczajowo wykorzystane zostało także jeziorko, gdzie organizatorzy wrócili do konfiguracji, która przy okazji kilku ostatnich zawodów nie była wykorzystywana.
 
Tor dla HFT był dobrze przygotowany. Figurki były ustawione w trudnodostępnych miejscach, ale zawsze można było znaleźć czyste miejsce do oddania strzału. KKST postawiło na figurki ustawione daleko i bardzo daleko. Najlepiej świadczy o tym fakt, że najbliższy cel tych zawodów dla konkurencji HFT został ustawiony na 13 metrze. Nie brakowało także celów niebanalnych, jak figurka, do której trzeba było strzelać przez wydrążone polano drzewa ustawione na dystansie, na którym większość zawodników ma przewyższenie (był to cel, z którym poradziło sobie tylko 43% zawodników HFT1, a aż 13 zawodników zaliczyło „0” – w tym ówczesny lider tej edycji i jeden z zawodników gospodarzy, Przemysław Godek). 
 
Nie obyło się jednak bez błędów, do jakich należy zaliczyć brak krótkich palików lub płaskich podkładek na stanowiskach z postawami wymuszonymi niepodpartymi oraz wbity palik HFT na jednym ze stanowisk z postawą stojącą podpartą, co mogło być mylące dla mniej doświadczonych zawodników. Co więcej, potencjalne niebezpieczeństwo tworzył mały kąt ulokowania na torze stanowiska numer 2, na którym np. błąd popełniony w czasie ładowania śrutu mógł nieść ze sobą fatalne w skutkach konsekwencje dla zawodników znajdujących się na kilku kolejnych stanowiskach.
 
Z pewnością duży niedosyt po zawodach w Krakowie mogą czuć zawodnicy strzelający FT. Co prawda organizator dostawił wymagane w Pucharze Zimowym dodatkowe 10 figurek, które są dedykowane tylko dla konkurencji FT, ale niestety aż 5 z nich zostało ustawionych na stanowiskach z postawami wymuszonymi (w tym trzy bardzo daleko, ale co ciekawe nie sprawiły one większych problemów zawodnikom). W efekcie zamiast minimum 8 figurek ustawionych powyżej 42 metra, na zawodników czekało tylko 5 takich celów, które były ustawione z reguły na krańcowym dla tej konkurencji dystansie.
 
Najtrudniejszą figurką tych zawodów był cel z HZ 35mm na stanowisku z podstawą wymuszoną klęczącą niepodpartą na dystansie 32m, z którą większych problemów nie mieli tylko zawodnicy z samej czołówki HFT1 (33% celnych trafień). Niespodziewanie drugim najtrudniejszym celem tych zawodów była figurka opisana dwa akapity wyżej, co każe myśleć, że tor sam w sobie nie był zbyt wymagający, ale mnogość dalekich celów w połączeniu z 35mm strefami trafienia sprawiła, że nie brakowało miejsc, w których można było zaliczyć blachę.
 
Duże kontrowersje w czasie i po zawodach wzbudziły wydarzenia od organizatorów tej imprezy niezależne. W pewnym momencie na strzelnicy kulowej poprzedzającej miejsce, w którym był ustawiony tor FT/HFT, rozpoczęły się strzelania z broni ostrej. Niespodziewanie rykoszety z kulochwytów trafiały także na teren rozgrywania zawodów, powodując poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ich uczestników. Ogromną nieodpowiedzialnością wykazali się w tym przypadku właściciele strzelnicy oraz instruktorzy prowadzący strzelania z ostrej – Ci pierwsi, bo do takiej sytuacji w ogóle dopuścili, a drudzy, bo nie chcieli słyszeć o przerwaniu strzelania. W efekcie organizatorzy zostali zmuszeni do przerwania zawodów. Przerwa trwała około 20-30 minut, po czym wystrzały ze strzelnicy kulowej ucichły i można było wznowić rywalizację. Niestety tego dnia nikt nie był bezpieczny, bo rykoszety nawet w czasie dekoracji zwycięzców gwizdały nad Biurem Zawodów.
 
W kategorii HFT1 do wyłonienia zwycięzcy była potrzebna dogrywka, do której przystąpili przedstawiciel gospodarzy Paweł Minorowicz i Witold Bojanowski – jedyni Polacy, którzy stali na indywidualnym podium Mistrzostw Świata HFT. W dogrywce lepszy okazał się Paweł Minorowicz, ale „setka” zdobyta tego dnia przez Witka Bojanowskiego pozwoliło mu zmienić na prowadzeniu w generalce gorzej tego dnia dysponowanego Przemysława Godka. Dogrywka okazała się także niezbędna do wyłonienia zawodnika, który stanie na najniższym stopniu podium. Pierwszy z szansami na medal pożegnał się Mariusz Szram, a w kolejnej rundzie Damian Straszak, który zaliczył słabsze strzelanie w postawie stojącej od zawodzącego w Pucharze Zimowym innego przedstawiciela gospodarzy, Tomasza Pachoła, który tego dnia stanął ostatecznie na najniższym stopniu podium.
 
W HFT2 zwycięstwo odniósł Andrzej Przybysz, który wyprzedził Krzysztofa Siudę oraz Grzegorza Krupę. Tuż za podium znalazł się Dariusz Kida, który tym samym stracił fotel lidera w klasyfikacji generalnej na rzecz Krzysztofa Siudy. W FT kolejne pewne zwycięstwo odniósł Sławomir Czapla, który już w Zakrzowie zapewnił sobie triumf w generalce, pokonując tym razem drugiego Wojciecha Charzewskiego i trzeciego Przemysława Porębskiego.
 
W kategorii Juniorów starszych triumfowała Weronika Klimunt, która tego dnia okazała się lepsza od Szymona Bojanowskiego i zachowała szanse na wyprzedzenie swojego starszego kolegi podczas ostatniej eliminacji, która za dwa tygodnie odbędzie się w Zabrzu. Wśród Juniorów młodszych trzecie zwycięstwo z rzędu odniósł Antek Kociołek, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w generalce. Na drugim miejscu zawody ukończył Michał Majgier, a trzeci był Kacper Gradowski. Tytuł Najlepszej Kobiety trafił do Jolanty Wiśniewskiej, a Najlepszego Weterana do Mieczysława Cupiała.
 
Wśród drużyn gładkie zwycięstwo przypadło w udziale drużynie KKST (w składzie Paweł Minorowicz, Przemysław Godek, Tomasz Pachoł, Tomasz Kocemba i Michał Kramarz), która tym samym na jedne zawody przed końcem tegorocznego Pucharu Zimowego wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęli zawodnicy drużyny Hunter Team (w składzie Grzegorz Mazur, Andrzej Przybysz, Grzegorz Krupa, Bartek Figas i Marcin Białas), a trzecie PARKU WODNEGO JURA Team (w składzie Jolanta Wiśniewska, Sławomir Czapla, Adrian Kała, Radosław Koclęga i Gabriel Węcel). W tym miejscu należy wspomnieć, że organizatorzy tych zawodów podjęli w sobotę skandaliczną decyzję o zakazie strzelania z jednego karabinka dwóm członkom jednej z drużyn rywalizujących w tej edycji Pucharu Zimowego, a która to drużyna mogła w niedzielę zapewnić sobie końcowe zwycięstwo w całym cyklu. Decyzja organizatorów była o tyle niezrozumiała, że do konieczności strzelania przez dwóch zawodników z jednego karabinka, a spowodowanymi awariami sprzętu jednego z zawodników, dochodziło już w przeszłości – także na zawodach w Krakowie zaliczanych do poprzednich edycji Pucharu Zimowego.
 
Wyniki:
HFT1:
1) Paweł Minorowicz (KKST) - 57 
2) Witold Bojanowski - 57
3) Tomasz Pachoł (KKST) - 56
 
HFT2:
1) Andrzej Przybysz (Hunter Team) - 52
2) Krzysztof Siuda - 50
3) Grzegorz Krupa (Hunter Team) - 48
 
FT: 
1) Sławomir Czapla (PARK WODNY JURA Team) - 26 
2) Wojciech Charzewski - 23 
3) Przemysław Porębski - 20
 
Junior starszy:
1) Weronika Klimunt (BeskidTeam) - 51 
2) Szymon Bojanowski - 49
 
Junior młodszy:
1) Antek Kociołek - 41
2) Michał Majgier - 35
3) Kacper Gradowski - 31
 
Najlepsza Kobieta: 
Jolanta Wiśniewska (PARK WODNY JURA Team) - 53 
 
Najlepszy Weteran: 
Mieczysław Cupiał - 44
 
Drużyny:
1) KKST - 294,74% 
2) Hunter Team - 281,78% 
3) PARK WODNY JURA Team - 280,70%