PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

20-21.09 | Otwarte Mistrzostwa Polski LOK 2014

Relacje » 2014 » 20-21.09 | Otwarte Mistrzostwa Polski LOK 2014

20-21 września 2014 roku odbyła się pierwsza edycja Otwartych Mistrzostw Polski Ligi Obrony Kraju, które patronatem objął sam Prezes Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju, płk Grzegorz Jarząbek. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez kluby LOK: KSP Jura oraz Hunter Team, a odbyły się w miejscowości Kalety-Zielona. Dodatkowo poszczególne dni mistrzostw były liczone do JURAjskiego Pucharu Terenowego oraz Pucharu Hunterów.
 
Kalety już trzeci rok z rzędu gościły strzelców z całego kraju, którzy spotkali się na terenie ośrodka u Rzepki nad Zalewem Zielona. Największe obawy dotyczyły pogody, która w weekend miała płatać figle, bo gwarantem wysokiego poziomu samej rywalizacji były kluby, które podjęły się organizacji OMP LOK 2014.
 
W samej imprezie udział wzięło około stu strzelców z Polski, Czech i Słowacji (w Kaletach zabrakło jedynie przedstawicieli szeroko rozumianego Pomorza). Rywalizacja była rozgrywana w pięciu konkurencjach głównych: FT, HFT1, HFT2, JUNIOR oraz DRUŻYNA. Dodatkowo po dwóch dniach zmagań została wyłoniona Najlepsza Kobieta oraz Najlepszy Weteran OMP LOK. 
 
Zawody zostały rozegrane na dwóch torach w formule 20x2 - niebieskim zaprojektowanym przez KSP Jura oraz czerwonym autorstwa Hunter Team. Dodatkowo w nocy z piątku na sobotę została rozegrana konkurencja nHFT, do której zostały dobrane figurki z obu torów przeznaczonych do dziennego strzelania (tym razem w formule 20x1), co pozwoliło na wybranie możliwie najtrudniejszych celów do nocnego strzelania, a dodatkowo nie faworyzowało zawodników, którzy w sobotę rano strzelali tylko czerwony lub tylko niebieski tor.
 
Sobota przywitała wszystkich uczestników zawodów rzęsistym deszczem, który po godzinie 9 był już tylko wspomnieniem. Deszcz ustąpił pięknej i bezwietrznej pogodzie, co z pewnością największy żal spowodowało u tych, którzy tego dnia wyglądając rano przez okno zostali w domach. Rozpoczęcie zawodów zostało znacząco przesunięte w czasie, ponieważ przed wyjściem na tor odbyła się dekoracja pamiątkowymi medalami LOK. W imieniu śp. Andrzeja „Andreasa” Skiby złoty medal zasługi Ligi Obrony Kraju odebrała jego żona Jadwiga, a wcześniej w uroczystym przemówieniu mistrzostwa otworzył Prezes LOK, płk Grzegorz Jarząbek.
 
Pierwszego dnia rywalizacji zawodnicy HFT1 musieli zmierzyć się z celami na niebieskim torze, a strzelcy FT oraz HFT2 rywalizowali na torze czerwonym. Rozgrywki pierwszego dnia wymusiły wymianę kilku figurek, które starym zwyczajem zawodów w Kaletach miały tendencję wracania do pierwotnej pozycji po oddaniu celnego strzału, co było jednym z powodów bardzo dużej ilości gwizdków. Niestety jedna z takich figurek na torze niebieskim została „wykryta” dopiero w połowie zawodów i organizatorzy zdecydowali się na jej anulowanie, aby nie wypaczać wyników zawodów. Należy zaznaczyć, że pierwszego dnia aż 5 zawodników HFT1 zakończyło zmagania z 78 punktami na koncie, co było zapowiedzą ostrej rywalizacji w niedzielę.
 
Pierwszego dnia najtrudniejszym celem okazała się figurka na 27m strzelana z postawy wymuszonej stojącej podpartej. Organizatorzy tak dobrali punkt podparcia, że właściwie niemożliwie było oparcie się karabinem bezpośrednio o drzewo, co w połączeniu z HZ 25mm na najdalszym możliwym dystansie bardzo utrudniało celne oddanie strzału (41% w HFT1). Największe trudności w teoretycznie "najłtawiejszej" postawie leżącej, przysporzyły jednak dość daleko ustawione figurki na stanowisku 8, na którym strzały musiały być oddane w postawie wymuszonej leżącej, co wymagało strzału spoza palika (56% i 54% celnych trafień w HFT1).   
 
W nocy z soboty na niedzielę w rywalizacji nHFT udział wzięło aż 45 zawodników. Niestety błąd w przygotowaniu stanowisk (sznurek z figurki, do której nie strzelali zawodnicy został w pewnym momencie podwieszony na drzewie przed lufami karabinów, poza zasięgiem latarek) pozbawił szansy na podium dwóch czołowych strzelców w tej kategorii, którzy od dawna święcą triumfy w czasie nocnych strzelań. Ostatecznie nHFT z kompletem ukończył jeden z najlepszych zawodników HFT ostatnich lat, Błażej Gąsior. Drugie miejsce z jedną pomyłką zajął Wacław Stamirski, a trzecie wywalczył Daniel Kozioł, który w dogrywce pokonał aż 5 rywali!
 
Drugi dzień był dla wszystkich uczestników dużo łaskawszy pod względem pogody, choć poranek nie zapowiadał zbyt dobrych warunków do rywalizacji. Na szczęście deszcz padał tylko w nocy, a z każdą kolejną godziną zawodów zza chmur wyłaniało się słońce, które towarzyszyło rywalizacji na torze do ostatniego strzału. Drugi dzień przyniósł także całą masę protestów w HFT1, które doprowadziły do anulowania dwóch figurek, z których jedna z całą pewnością była uszkodzona, a praca drugiej budziła duże wątpliwości sędziów, a ze względu na wyrównane wyniki i rosnące na torze napięcie została anulowana już w trakcie zawodów. Warto dodać, że zawodnicy wyszli w niedzielę na tor w grupach złożonych ze strzelców, którzy kończyli sobotnie zmagania z bardzo zbliżonym wynikiem, co sprawiło że rywalizacja na torze była jeszcze bardziej interesująca.
 
Najtrudniejszą figurką drugiego dnia okazał się cel z HZ 40mm na 29m strzelany z postawy wymuszonej stojącej niepodpartej (41% trafień w HFT1), choć problemy dużej ilości strzelców sprawiła także pierwsza figurka na tym stanowisku, która stała zaledwie na 23m! Dodajmy, że wśród zawodników krążyła opinia, że to tor czerwony był tym trudniejszym, ale wszystkie statystyki wskazują na to, że większość z uczestników gorzej radziła sobie na torze niebieskim. Co ciekawe, choć organizatorzy ustawili względnie proste cele na stanowiskach wymuszonych niepodpartych, to właśnie z nimi największe problemy mieli uczestnicy zawodów w Kaletach.
 
W kategorii HFT1 historyczne w swoim wymiarze zwycięstwo odniósł Paweł Minorowicz, jeden z najlepszych polskich strzelców HFT w historii i drugi wicemistrz świata HFT z 2013 roku, który dwa dni zmagań ukończył z takim samym wynikiem, jak jego klubowy kolega Przemysław Godek oraz ubiegłoroczny mistrz kraju HFT1 z Kalet Błażej Gąsior. Zawodnik klubu KKST okazał się lepszy od swoich oponentów w dogrywce, w której drugie miejsce zajął Przemysław Godek, a na najniższym stopniu podium stanął Błażej Gąsior.
 
W HFT2 do dogrywki o pierwsze miejsce stanął wicemistrz Europy z 2012 roku Dariusz Kida oraz jeden z reprezentantów gospodarzy, Marcin Białas. Swoją wyższość pokazał „Adik”, który jako jedyny „złożył” w dogrywce wszystkie figurki, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski LOK w HFT2. Dogrywka była także potrzebna do wyłonienia trzeciego zawodnika tych zawodów. Przystąpili do niej prowadzący po pierwszym dniu Tomasz Jezusek oraz Łukasz Miller. Ostatecznie górę wzięła praktyka i trzecie miejsce wywalczył jeden z czołowych „sprężynowców” Pucharu Polski PFTA, Łukasz Miller.
 
W FT najlepszy wynik padł łupem Jarosława Majdy, który w oba dni ustrzelił po 36 punktów i znacząco wyprzedził swoich pozostałych rywali, czyli drugiego Słowaka Františka Hulačia i trzeciego Grzegorza Grabowskiego, których po dwóch dniach zmagań rozdzielił ostatecznie tylko jeden punkt. Dodajmy, że dopiero w niedzielę do rywalizacji przystąpili Rafał Rozner oraz Przemysław Porębski, którzy pokazali wysoką formę, ale nie mieli już żadnych szans na zwycięstwo w całych zawodach.
 
W kategorii Juniorów po pierwszym dniu przewodził Szymon Bojanowski, ale w niedzielę fantastyczny wynik padł łupem Weroniki Klimunt, która ostatecznie wyprzedziła swojego starszego kolegę, udowadniając tym samym, że w swojej kategorii wiekowej praktycznie nie ma sobie równych. Drugie miejsce zajął wspomniany już wcześniej Szymon Bojanowski, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka Czech, Marie Kvapilova.
 
Organizatorzy wyłonili także najlepszą kobietę oraz weterana (powyżej 60 lat) całych mistrzostw. Wśród kobiet triumfowała Jolanta Wiśniewska, a nagrodę dla najlepszego wetera otrzymał Józef Białek.
 
W klasyfikacji drużynowej oba dnia zmagań padły łupem KKST A LOK w składzie Paweł Minorowicz, Tomasz Kocemba, Przemysław Godek, Tomasz Pachoł oraz Krzysztof Szczurek (należy odnotować, że pierwszy dzień zmagań krakowska drużyna zakończyła z kompletem punktów!). W niedzielę sytuacja nie uległa zmianie i znów triumfowała pierwsza drużyna KKST LOK, która tym samym zwyciężyła w całych mistrzostwach. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele BeskidTeam wspomagani przez kolegę z Mazur (Błażej Gąsior, Tomasz Klimunt, Weronika Klimunt, Tomasz Śliwa i Roman Harasim), a trzecia lokata przypadła w udziale pierwszej drużynie czeskiej reprezentacji, czyli Czech Team A (Jakub Vicher, Łukasz Radaj, Dusan Mandat, Petr Kolisch i Vladimir Kvapil).
 
Po dekoracji zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta Kalet, rozlosowano cenne nagrody ufundowane przez sponsorów Otwartych Mistrzostw Polski LOK, w tym karabinek AA S400F. 
 
Wyniki:
HFT1:
1. Paweł Minorowicz - 156 (d)
2. Przemysław Godek - 156 (d)
3. Błażej Gąsior - 156 (d)
4. Tomasz Kocemba - 155
5. Roman Harasim - 154
6. Vladimír Kvapil - 154
7. Tomasz Klimunt - 154
7. Tomek Pachoł - 154
9. Dušan Mandát - 153
10. Witold Bojanowski - 152
(...)
 
HFT2:
1. Dariusz Kida - 136 (d)
2. Marcin Białas - 136 (d)
3. Łukasz Miller - 135 (d)
4. Tomasz Jezusek - 135 (d)
5. Miroslav Zajíček - 133
(...)
 
FT:
1. Jarosław Majda - 72
2. František Hulač - 68
3. Grzegorz Grabowski - 67
(...)
 
JUNIOR:
1. Weronika Klimunt - 142
2. Szymon Bojanowski - 138
3. Marie Kvapilová - 134
(...)
 
Najlepsza Kobieta:
Jolanta Wiśniewska - 144
 
Najlepszy Weteran:
Józef Białek - 148
 
nHFT:
1. Błażej Gąsior - 40
2. Wacław Stamirski - 39
3. Daniel Kozioł - 38 (d)
4. Tomasz Kocemba - 38 (d)
5. Tomek Pachoł - 38 (d)
6. Ryszard Żymła - 38 (d)
7. Petr Kolisch - 38 (d)
8. Grzegorz Grabowski - 38 (d)
(...)
 
DRUŻYNY:
1. KKST A LOK - 596,20%
2. BeskidTeam - 591,11%
3. Czech Team A - 584,70%
4. ŁGS "Orzeł" LOK - 578,84%
5. Hunter Team LOK - 574,68%
(...)

 

  • icokd1.xls, Szczegółowe wyniki drużynowe - sobota
  • icokd2.xls, Szczegółowe wyniki drużynowe - niedziela
  • icoomplok2014.xls, FT/HFT1/HFT2/JUNIOR/nHFT - sobota i niedziela
  • icoomplok2014suma.xls, Klasyfikacja końcowa Otwartych MP LOK 2014