PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

17.03 | II eliminacja Pucharu Hunterów 2013

Relacje » 2013 » 17.03 | II eliminacja Pucharu Hunterów 2013

Jeszcze kilka dni temu w niektórych rejonach Polski ogłaszano stan klęski żywiołowej po obitych opadach śniegu - zawody w Rudzie Śląskiej jednak nic wspólnego ze śniegiem nie miały, a zawodników przywitała prawdziwie wiosenna aura, choć wcześnie rano termometry pokazywały nawet poniżej -10oC!

17 marca stał pod znakiem II eliminacji tegorocznej edycji Pucharu Hunterów, który przez ostatnie lata zapracował sobie na swoją ugruntowaną obecnie pozycję i wielką sympatię strzelców z południa kraju i nie tylko. Zawody zwyczajowo odbyły się na dobrze znanym Poligonie Strażackim w Rudzie Śląskiej Bielszowicach.

Choć lista startowa liczyła ponad 60 nazwisk, to w biurze zawodów odmeldowało się znacznie mniej zawodników (46 osób), w tym spora grupa strzelców z Czech, którzy coraz częściej i w liczniejszym składzie odwiedzają zawody zlokalizowane na południu naszego kraju. W Rudzie Śląskiej stawił się Martin Krupka, aktualny wicemistrz Europy w HFT oraz Błażej Gąsior i Tomasz Klimunt, obecni reprezentanci Polski, dla których była to już przedostatnia szansa treningu „bojowego” przed Mistrzostwami Świata HFT, które odbędą się w Anglii podczas zbliżajcych się Świąt Wielkanocnych.

Pomimo niskiej temperatury od rana świeciło piękne słońce i - niestety - wiał silny i nieprzewidywalny wiatr, który wielu strzelcom popsuł szyki. Organizatorzy doskonale przewidzieli pogodę i zdecydowali się na rozstawienie toru w nietypowy dla siebie sposób. Standardowe 20 stanowisk po dwie figurki każda, zostały rozlokowane na zdecydowanie najtrudniejszych fragmentach Poligonu, przez co przejście z ostatniego na pierwsze stanowisko zapewniało kilkuminutowy spacer. Aż 13 stanowisk znajdowało się na otwartym terenie gdzie główną rolę odegrała doskonała znajomość strzelania na wietrze i… szczęście.

Zawodnikom najwięcej trudności sprawił cel ustawiony na 32 metrze, który trzeba było strzelić z postawy klęczącej niepodpartej, a który dodatkowo znajdował się na otwartej przestrzeni - wiatr zmieniał nie tylko tor lotu śrutu, ale także znacząco utrudniał samo celowanie.  Średnia trafień na wspomnianych 13 stanowiskach w HFT1, czyli w kategorii z najbardziej stabilną postawą, wyniosła zaledwie 53%! Dodajmy, że tylko do dwóch z 26 celi strzał oddawało się z pozycji wymuszonych.

II eliminacja Pucharu Hunterów 2013 okazała się fantastycznym „wietrznym” treningiem dla naszych reprezentantów przed Mistrzostwami Świata, a dla wszystkich uczestników doskonałym sprawdzianem przed ostatnią eliminacją ogólnopolskiego Pucharu Zimowego 2013, która już w przyszłym tygodniu odbędzie się w Międzyrzeczu Górnym, gdzie poznamy zwycięzców najpopularniejszego obecnie w naszym kraju cyklu pucharowego.

W kategorii HFT1 zwyciężył Michał Halupczok, który w poprzedniej edycji Pucharu Hunterów zajął czwarte miejsce, a w tym roku z pewnością powalczy co najmniej o podium. Druga lokata przypadła Norbertowi Mocha, który już podczas poprzednich wietrznych zawodów w Łazach w ramach Pucharu Zimowego uplasował się na bardzo wysokim miejscu. Trzecie miejsce zajął Martin Krupka - wicemistrz Europy HFT.

W FT najwięcej figurek padło łupem Rafała Roznera, który tym samym umocnił się na pozycji lidera w Pucharze Hunterów i pozostaje w dotychczasowych zawodach rozegranych na terenie kraju niepokonany w bezpośredniej rywalizacji. Tylko punkt do lidera stracił Wojciech Charzewski, a trzecie miejsce zajął debiutant - znany do tej pory z występów w HFT1 - Grzegorz Grabowski, który położył trzy figurki mniej od zwycięzcy.

W „sprężynach” zwycięstwo odniósł Grzegorz Mazur, który jednym punktem pokonał Dariusza Sekułę - jednego z głównych faworytów do końcowego zwycięstwa w kategorii HFT2 w tym roku. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Iwaniak.  W juniorach młodszych kolejne „100%” zostało zapisane na konto Weroniki Klimunt, mistrzyni Europy HFT juniorów.