PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

14.07 | V JURA-jskie Zawody Strzeleckie - KANION 2013

Relacje » 2013 » 14.07 | V JURA-jskie Zawody Strzeleckie - KANION 2013

14 lipca czołowi strzelcy z południa kraju zawitali na popularnym KANIONIE, aby wziąć udział w IV eliminacji JURAjskiego Pucharu Terenowego 2013. Pomimo samego środka wakacji frekwencja dopisała i na starcie tej imprezy pojawiło się ponad 50 zawodników, reprezentujących wszystkie klasy strzeleckie.

Choć nie zapowiadało się zbyt różowo, to pogoda dopisała. Przez całą sobotę niebo było spowite chmurami, a od godziny 9 do godziny 17 padało praktycznie bez przerwy. Niedziela była absolutnym zaprzeczeniem deszczowej pogody. Słońce i nieprzesadna temperatura pozwoliły na rywalizację bez obawy o deszcz.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na przebieg tych zawodów był jednak wiatr, który potrafił zmieniać swój kierunek co kilka sekund, przyprawiając strzelców o liczne jedynki, o czym świadczy najwyższy wynik w HFT1 na poziomie 72 punktów. Organizatorzy chyba nie przewidzieli aż tak gwałtownych porywów wiatru, bo nawet cele umieszczone na trochę grubszych drzewach miały tendencje do chowania się za skałami.

Na niektórych stanowiskach nie brakowało też trawek, które wymuszały strzelanie z wysokich łokci lub zachowanie szczególnej ostrożności przy strzale z ziemi lub nisko na paliku. 20% figurek zostało zamocowanych pod bardzo dużymi kątami, co w połączeniu z otwartą przestrzenią i szalejącym miejscami wiatrem wprowadzało dużo zamieszania w poczynaniach niektórych strzelców. Ustawienie tak dużej ilości celi pod kątem było możliwe, ponieważ organizatorzy zrezygnowali z ustawienia figurek na łączce, z którą prawie zawsze przychodzi się zmierzyć strzelcom na Kanionie.

Najtrudniejszym celem całych zawodów okazała się figurka na 41m z HZ 40mm, która została ustawiona bardzo wysoko i pod największym z możliwych kątów, który nie sprawiał jeszcze konieczności przyjęcia ekwilibrystycznej postawy oraz pozwalał na zajrzenie w lunetę bez błędu paralaksy. Z tym celem poradziło sobie zaledwie 22% strzelców, choć i czołówce zawodów zdarzały się zera. Zawodnikom w kość dawały także pozostałe stanowiska ustawione pod kątami, a ich poziom trudności sprawił, że średnia skuteczność na nich wyniosła około 34-38%.

Najlepszym zawodnikiem w HFT1 okazał się Michał Halupczok, który pokazuje, że należy się z nim liczyć na każdych zawodach i w każdych warunkach. O drugie miejsce została rozegrana dogrywka pomiędzy czterema zawodnikami. Już w pierwszej rundzie pożegnali się z nią Jacek Łyszczek i Przemysław Godek. Losy drugiego miejsca rozstrzygnęły się dopiero w kolejnych rundach. W efekcie drugą lokatę zajął Roman Harasim, a trzeci był Damian Straszak.

W HFT2 pierwsze miejsce zajął Dariusz Sekuła, a punkt za nim zawody ukończył Waldemar Jarkiewicz. O Trzecie miejsce była potrzebna dogrywka pomiędzy trzema zawodnikami. Pierwsza z rywalizacji odpadła Alicja Miller. W kolejnej rundzie Grzegorz Mazur okazał się lepszy od Ryszarda Krawczyka i to on stanął na najniższym stopniu podium.

W FT pierwsze miejsce przypadło po dogrywce Grzegorzowi Grabowskiemu. Drugi był Jarosław Wolski, a trzeci Wojciech Charzewski. Wśród juniorów starszych triumfował Szymon Bojanowski przed debiutantem, Gabrielem Wolasem. W kategorii juniorów młodszych pierwsze miejsce przypadło Karinie Łyszczek, która pokonała Karolinę Trutwin. Nagrodę dla najlepszej kobiety odebrała Alicja Miller, a dla seniora Kazimierz Jagosz.
 
Wyniki:
FT:
1. Grzegorz Grabowski - 24
2. Jarosław Wolski - 24
3. Wojciech Charzewski - 21
 
HFT1:
1. Michał Halupczok - 72
2. Roman Harasim - 70
3. Damian Straszak - 70
 
HFT2:
1. Dariusz Sekuła - 64
2. Waldemar Jarkiewicz - 63
3. Grzegorz Mazur - 61
 
Junior starszy HFT:
1. Szymon Bojanowski - 67
2. Gabriel Wolas - 50
 
Junior młodszy HFT:
1. Karina Łyszczek - 51
2. Karolina Trutwin  - 45
 
Najlepsza kobieta:
Alicja Miller - 61 (HFT2)
 
Najlepszy senior:
Kazimierz Jagosz - 68