PFTA StrzelectwoTerenowe.pl AirgunsDomar Celedowiatrowek.pl Forum-Bron.pl

05.10 | IX JURA-jskie Zawody Strzeleckie - KANION 2014

Relacje » 2014 » 05.10 | IX JURA-jskie Zawody Strzeleckie - KANION 2014

5 października zakończyła się III edycja JURAjskiego Pucharu Terenowego, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie inaczej było i tym razem. w ostatniej edycji JPT minimum klasyfikacyjne zdobyło blisko 70 zawodników z całego kraju (większą frekwencją cieszą się tylko rozgrywki Pucharu Zimowego).

Na starcie ostatniej eliminacji, która zwyczajowo odbyła się na terenie nieczynnego kamieniołomu w Niegowonicach stawiło się blisko 60 zawodników, co jest doskonałym wynikiem, gdy weźmiemy pod uwagę, że w ostatnim czasie odbyły się dwie duże imprezy naszego środowiska, czyli Otwarte Mistrzostwa Polski LOK w Kaletach oraz zakończenie Pucharu Polski PFTA w Międzyrzeczu Górnym (nie wspominając o kolejnym dużym 2-dniowym zlocie, który w dniach 11-12 października odbędzie się w Zakrzowie). Dopisała także pogoda, bowiem na skrajne temperatury i uciążliwy wiatr nikt nie mógł narzekać.

Tor strzelecki w formule 20x2 okalał Biuro Zawodów, co sprawiło, że uczestnicy niedzielnych zmagań mogli po raz kolejny zaparkować swoje samochody w samym centrum Kanioniu. Stanowiska zostały tak zaplanowane, że zamykały się niemalże w „kole”, nie wymagając długiego spaceru z jednego końca toru na drugi. Co ciekawe w czasie trwania całych zawodów ani razu nie zabrzmiał dźwięk gwizdka, co na zawodach w Łazach ma miejsce już po raz kolejny.

Tym razem względnie mała ilość celów wymagała strzelania pod dużymi kątami, choć i tak nie zabrakło kilku stanowisk ustawionych na „ścianie płaczu”. Jednocześnie niektóre z nich znalazły się w terenie, który od lat nie był wykorzystywany przez KSP Jura (jedno z nowych-starych stanowisk przez wielu zawodników zostało uznane za najbardziej malownicze w całym kamieniołomie). Stanowiska były wygodne, a cele strzelane z postaw wymuszonych zlokalizowane na płaskim terenie.

Najtrudniejszymi figurkami dla HFT1 okazały się cele strzelane z postawy wymuszonej stojącej niepodpartej, które zostały ustawione na dystansie 32 metrów (kolejno 33% i 22% celnych strzałów). Problemy zawodnikom sprawiały także 15-stki strzelane z postawy wymuszonej leżącej, które w celowniku można było zobaczyć strzelając jedynie z wolnych łokci (48% i 44%). Trudno niestety sklasyfikować jednoznacznie trudność niedzielnego toru, ponieważ rozstrzał wyników był niewiarygodnie wysoki (dwóch najlepszych zawodników w HFT1 pomyliło się tylko raz, ale średnia wyników najlepszych dziesięciu strzelców w tej kategorii wyniosła niecałe 73 punkty, a zazwyczaj oscyluje ona w granicach 76 oczek). Mylili się także Ci najlepsi, jak reprezentanci Polski w osobach Witolda Bojanowskiego i Tomasza Klimunta.

W kategorii HFT1 zwycięstwo po dogrywce z Tomaszem Kaperkiem odniósł Andrzej Dunin, który po raz kolejny pokazał swoją wyższość w strzelaniu z postaw wymuszonych. Trzecie miejsce oddane walkowerem przypadło w udziale Michałowi Wawrzyniakowi, którego karabin uległ awarii przed rozpoczęciem dogrywki z Pawłem Grabowskim (ostatecznie przedstawiciel gospodarzy wycofał się z udziału w dogrywce). w klasyfikacji generalnej pomimo słabego wyniku w niedzielę najlepszy okazał się aktualny wicemistrz świata HFT Witold Bojanowski. Na drugim miejscu podium (po średnio udanej przygodzie z Kalibrgunem) zameldował się Tomasz Kaperek, który w połowie sezonu wrócił do Daystate’a i od razu dołączył do grona najlepszych polskich zawodników. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Mazur, który jeszcze rok temu był niekwe­stionowanym liderem w „sprężynach”.

W niedzielę w kategorii HFT2 triumfował Andrzej Przybysz, który znacząco, bo aż o 4 punkty wyprzedził swoich klubowych kolegów - Marcina Białasa i Grzegorza Iwaniaka. Lepszego z tej dwójki wyłoniła dopiero dogrywka, którą po zaciętym boju wygrał Marcin. Ostatecznie 65 punktów zdobyte w niedzielę przez „AimShota” pozwoliło mu na przeskoczenie w generalce Łukasza Millera i zwycięstwo w całym JURAjskim Pucharze Terenowym 2014. Na trzecim miejscu podium stanął Stefan Szczepańczyk (rzutem na taśmę wyprzedzając fatalnie strzelającego w niedzielę Pawła Cholewkę, który tym samym nie zdołał obronić miejsca na pudle zdobytego w ubiegłym roku). Co ciekawe najlepszych trzech zawodników tegorocznych rozgrywek rozdzieliło w sumie... 1,54%!

W FT najlepszy w niedzielę był triumfator ostatniej eliminacji tegorocznego Pucharu Polski oraz aktualny Mistrz Polski LOK w tej kategorii, Jarosław Majda, który do FT przeszedł dopiero w drugim kwartale tego sezonu. Drugie miejsce zajął Rafał Rozner, a trzeci był Dariusz Szybist. Dokładnie w tej samej kolejności wspomniani wyżej zawodnicy stanęli na podium całego cyklu. Co ciekawe zwycięstwo Jarkowi Majdzie dały trzy 100% wyniki!

Wśród juniorów najlepszy okazał się Szymon Bojanowski, który zwyciężył także w całym pucharze. w niedzielę drugie miejsce zajął Gabriel Wolas, a trzeci był debiutujący w tym roku Antek Kociołek, któremu w całym pucharze udało się wskoczyć na najniższy stopień podium. Drugi w generalce był Łukasz Osadnik. Tytuł najlepszej kobiety niedzielnych zawodów, jak i całego cyklu powędrował do Jolanty Wiśniewskiej. Podobnie było w przypadku najlepszego seniora, którym został Józef Białek.

Należy dodać, że w przeddzień zawodów, czyli w sobotę wieczorem została rozegrana także konkurencja nHFT. Najlepszy w nocnym strzelaniu okazał się Grzegorz Grabowski, który pokonał Pawła Grabowskiego oraz Andrzeja Dunina.

JURAjski Puchar Terenowy kolejny raz zakończył się wielkim organizacyjnym sukcesem. w czasie wszystkich zawodów cyklu rozlosowano cenne upominki (w tym lunetę celowniczą wartą 900 zł), a dodatkowo najlepsi zawodnicy całego pucharu otrzymali nagrody rzeczowe. Łączna wartość wszystkich nagród i upominków wyniosła około 4,5 tysiąca złotych, co w rozgrywkach organizowanych przez kluby jest prawdziwym ewenementem!